Olejowosk, który wykorzystujemy do impregnacji naszych mebli drewnianych, opracowany jest na bazie naturalnych olejów i wosków: oleju słonecznikowego, lnianego, sojowego i ostowego oraz wosków karnauba i kandelila. Pigmenty są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Naturalne oleje do drewna wnikają głęboko w pory blatu drewnianego, a substancje stałe zapewniają drewnu ochronę od zewnątrz — np. szkodliwym działaniem wilgoci. Nie tworzą one na powierzchni drewna hermetycznego filmu tak jak w przypadku lakieru. Blat drewniany pokryty jest mikroporowatą powłoką, która "oddycha" - przyjmuje i oddaje wilgoć, regulując mikroklimat wnętrza bez jakichkolwiek uszkodzeń powłoki. Tak zabezpieczone drewno może swobodnie oddychać, zapewnia lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu i jest antystatyczne (przyciąga mniej kurzu) dlatego jest idealne dla alergików.
Olejowanie uwydatnia kolor drewna, rysunek słojów oraz pozwala zachować jego naturalny wygląd. W przeciwieństwie do mebli lakierowanych, meble olejowane są matowe z lekkim, aksamitnym połyskiem i jest wyjątkowo przyjemny w dotyku. Drobne rysy, które mogą pojawić się w codziennym użytkowaniu, można z łatwością usunąć w warunkach domowych. W przypadku niewielkich uszkodzeń i plam można po prostu ponownie zaolejować blat drewniany, aby przywrócić go do pierwotnego stanu. Jest to bardziej ekonomiczny i łatwiejszy w obsłudze sposób konserwacji blatu. W przypadku dużych zadrapań lub uporczywych plam, takich jak czerwone wino lub kawa, obszar można wyszlifować i przeolejować, aby stół wyglądał jak nowy. Olejowosk twardy chroni stół drewniany przed wilgocią i wodą, a także działa w porach samego drewna, zapewniając ochronę przed wnikaniem brudu i wilgoci. Meble drewniane olejowane mniej intensywnie użytkowane należy konserwować raz na pół roku. Zajmuje tyle samo co sprzątanie.
Dwuskładnikowy lakier akrylowo-poliuretanowy nie wnika w słoje drewnianego blatu i po nałożeniu pozostaje jedynie na powierzchni desek. W przeciwieństwie do olejowosku nie zapewnia drewnu wewnętrznej ochrony. Zamiast tego tworzy nieprzepuszczalną warstwę na powierzchni drewna, która zatyka jego pory i sprawia, że drewno nie oddycha. Z jednej strony lakier zapewnia meblom drewnianym ochronę przed ścieraniem oraz odporność na płyny — przypadkowo rozlany płyn nie wniknie w głąb blatu drewnianego. Z drugiej zaś strony, powierzchnia lakierowana w dotyku daje odczucie nienaturalności. Blat dębowy lakierowany jest twardy w dotyku i silnie odbija światło, nawet w wykończeniu matowym. Żywotność lakieru może wynosić od 5 do 10 lat, w zależności od intensywności użytkowania. Jednakże, w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia polakierowanej powierzchni, pojawia się spory problem – naprawienie konkretnych ubytków jest niewykonalne w warunkach domowych. W dodatku naprawa miejscowa nie wchodzi w grę. Renowacja blatu drewnianego jest wyłącznie możliwa po gruntownym przeszlifowaniu całej powierzchni, co generuje dodatkowe koszty.