+ 48 884 - 867 - 484

8 rzeczy, za które Twój drewniany stół będzie Ci wdzięczny

 

Decydując się na zakup mebli z litego drewna, należy mieć na uwadze fakt, że zachowują się one inaczej niż produkty z okleiny. Lite drewno zachowuje się podobnie do drzewa, którego kiedyś było jego częścią. Pomimo iż drewniany stół do jadalni jest wytrzymały, jest produktem naturalnym i wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz warunków, aby przetrwał próbę czasu i zachował swój atrakcyjny wygląd.

 

Oto 8 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

 

1. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego

Promieniowanie ultrafioletowe może powodować zmiany chemiczne w drewnie, takie jak przebarwienia i blaknięcie. Nie powinieneś się tym martwić, o ile okna mają zasłony lub stół z drewna nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

2. Uwaga na bezpośrednie źródło ciepła

Promieniujące ciepło może wysuszyć produkty z drewna. Po wyschnięciu drewno może się wypaczać i pękać, co może zrujnować integralność drewnianego mebla. Meble drewniane powinny znajdować się w odległości co najmniej 2 metrów od intensywnych źródeł ciepła takich jak: kominek, kaloryfer, grzejnik elektryczny itp.

3. Utrzymuj stały poziom wilgotności

Drewno w naturalny sposób „oddycha” - rozszerza się i kurczy pod wpływem zmieniającej się wilgotności. W Polsce temperatury zmieniają się wraz z porami roku, dlatego najlepszą obroną przed zmiennymi temperaturami jest środowisko o kontrolowanym klimacie. Staraj się utrzymywać poziom wilgotności między 45% - 60%, aby zapobiec wypaczaniu i pękaniu drewnianych blatów.

4. Używaj podstawek

Podkładki to świetny sposób, aby powierzchnia drewnianego stołu była wolna od plam, które mogą uszkodzić wykończenie. Używaj ich podczas posiłków, aby jedzenie nie trafiało na drewniany blat stołu. Wybierając podkładki, wybierz materiały organiczne, ponieważ tworzywa sztuczne mogą z czasem przenosić kolory na wykończenie stołu. Na większe imprezy, warto zabezpieczyć drewniany blat stołu obrusem. 

 

5. Uważaj na gorące naczynia

Upewnij się, że żadne gorące garnki, patelnie ani naczynia do serwowania nie są umieszczane bezpośrednio na stole z litego drewna. Upewnij się, że używasz żaroodpornych podkładek pod gorące patelnie lub naczynia do serwowania, aby zapobiec powstawaniu śladów przypaleń i uszkodzeniom litego drewna.

6. Wycieraj rozlane płyny z drewnianego stołu, gdy tylko je zauważysz

Jeśli żywność lub płyn dostanie się bezpośrednio na drewniany stół, należy je natychmiast wyczyścić. Jeśli płyn pozostanie na powierzchni stołu, najpierw zacznie niszczyć wykończenie, a następnie przedostanie się do drewna. Może to pozostawić trwałe ślady wodne, a nawet spowodować pęcznienie i uszkodzenia strukturalne blatu.

 

7. Nie używaj środków chemicznych

Bardzo ważne jest, abyś był ostrożny podczas czyszczenia stołu. Pamiętaj, aby unikać ostrych chemicznych środków czyszczących lub ściernych ściereczek, ponieważ mogą one uszkodzić wykończenie drewnianego stołu.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby nie używać żadnych wosków ani past zawierających silikon. Stoły z litego drewna nie wymagają tego rodzaju wosku. Do czyszczenia używaj suchych lub lekko wilgotnych miękkich ściereczek.  Użyj suchego ręcznika, aby natychmiast usunąć całą wilgoć z powierzchni stołu - nie pozwól mu wyschnąć.

 

8. Zadbaj o dokładki

Jeśli masz rozkładany stół z drewna do jadalni i wyjmowane dokładki, ważne jest, aby były przechowywane:

  • na płasko, aby uniknąć ich wypaczenia
  • w suchym miejscu
  • najlepiej w tym samym pomieszczeniu co drewniany stół, aby oba były zawsze utrzymywane w tej samej wilgotności (w przypadku przechowywania dokładki na strychu, w piwnicy, garażu drewno może pęcznieć pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu).

 

 

Polecane produkty

LEVANTE lity stół dębowy do jadalni

LEVANTE lity stół dębowy do jadalni

Stół jadalniany z dębowym blatem na czterech solidnych metalowych nogach Levante to mebel, który wyróżnia się nie tylko swoim wyglądem, ale ...
SOHO elegancki stół z litego dębu z metalowymi nogami

SOHO elegancki stół z litego dębu z metalowymi nogami

Stół drewniany Soho to ponadczasowa propozycja dla osób, które cenią proste i eleganckie meble w swoich wnętrzach. Stół urzeka swoją lekkośc...