+ 48 884 - 867 - 484

Wybór idealnego stołu do jadalni w 3 krokach

 

 

To właśnie ten mebel odgrywa kluczową rolę podczas spotkań rodzinnych, romantycznych posiłków i spotkań z przyjaciółmi.  Czasami pełni również funkcję zaimprowizowanego domowego biura lub miejsce, w którym Twoje dziecko napisze swoje pierwsze słowo albo gdzie będziecie grać w swoje ulubione planszówki.

To właśnie ten mebel odgrywa kluczową rolę podczas spotkań rodzinnych, romantycznych posiłków i spotkań z przyjaciółmi.  Czasami pełni również funkcję zaimprowizowanego domowego biura lub miejsce, w którym Twoje dziecko napisze swoje pierwsze słowo albo gdzie będziecie grać w swoje ulubione planszówki.

 

Tak, chodzi o stół do jadalni . . . .  

 

Stół do jadalni to wielozadaniowy mebel, dlatego ważne jest, aby znaleźć taki model, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Wybierając swój upragniony stół, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:  

 

1) Gdzie będzie znajdować się stół jadalniany?

2) Jak duża jest moja przestrzeń?

3) Ile osób zwykle jada razem?

4) Jaką liczbę gości zazwyczaj przyjmujesz?

 

Zastanów się, w jaką funkcję będzie pełnił Twój stół

Po pierwsze, ile miejsca możesz na niego przeznaczyć? Niezależnie od tego, czy jest on umieszczony w oddzielnej jadalni, kuchni z jadalnią, czy w oranżerii, jesteś ograniczony dostępną powierzchnią podłogi. Istotne jest, aby przeznaczyć na stół taką przestrzeń, aby ludzie mogli wygodnie poruszać się wokół niego. Ważne jest również, aby zastanowić się, ile osób będzie siedzieć przy stole na co dzień, a także podczas okazjonalnych spotkań.

 

Dlaczego musisz rozważyć ten ostatni punkt? Cóż, jeśli zazwyczaj korzystasz ze stołu podczas małych rodzinnych posiłków lub relaksującej herbaty z przyjaciółmi, ale jedynie od czasu do czasu organizujesz duże przyjęcia, dobrym rozwiązaniem może okazać się stół z opcją rozkładania. Wyobraź sobie romantyczną kolację dla dwojga przy dużym stole . . . z intymnej atmosfery nici; albo z drugiej strony, kiedy Twoi goście ściskają się wokół mniejszego stołu . . .  nie odczują oni komfortu, który umożliwia swobodne biesiadowanie oraz rozmowę. W takim przypadku stół z możliwością rozkładania może być opcją, którą należy rozważyć; są nie tylko funkcjonalne, ale także świadome przestrzeni.

 

Jaki kształt jest najlepszy na stół do jadalni?

Poszukiwanie idealnego rozmiaru stołu do jadalni wymaga również zastanowienia się nad kształtem i tym, jak stół będzie pasował do wybranej przez Ciebie przestrzeni. Zazwyczaj prostokątne stoły są najpopularniejszym kształtem stołu do jadalni, a także najlepiej nadają się do przyjmowania dużych grup ludzi.

Okrągłe lub owalne stoły mają jednak swoje zalety – w szczególności są bardziej "towarzyskie", ponieważ usuwają formalność „głowy stołu” i pozwalają wszystkim widzieć i rozmawiać ze sobą. Jednakże zajmują one więcej miejsca, więc nie zawsze można je wybrać jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią. W takiej sytuacji można rozważyć stół kwadratowy.

                                        

 

 

Ile miejsca możesz przeznaczyć na stół?

Kiedy już wiesz jakie funkcje będzie pełnił Twój stół oraz jaki jego kształt najlepiej podkreśli charakter Twojego wnętrza, czas zastanowić się nad odpowiednim rozmiarem. 

 

Bądź realistą.

 

Nie wciskaj na siłę stołu dla 10 osób, kiedy wielkość Twojego pomieszczenia umożliwia zmieszczenie mniejszego stołu... z czasem zapłacisz za swoją pochopną decyzję wysoką cenę - brak komfortu a co za tym idzie rezygnację z użytkowania mebla. 

Tak naprawdę wybierając wielkość stołu należy wziąć po uwagę dwie rzeczy:

1) miejsce na swobodne poruszanie się wokół stołu

a także

2) przestrzeń, w której osoba siedząca przy stole czuje się komfortowo.

 

Zasiadając przy stole, ważne jest, aby każdy miał dużo miejsca na wygodne jedzenie. Zapewnij każdej osobie 60 cm miejsca przy stole lub nawet 80 cm, jeśli potrzebujesz trochę więcej miejsca na łokcie. W przypadku stołów prostokątnych można przeznaczyć dodatkowe 30 cm na każdym końcu – aby mieć pewność, że osoby siedzące po obu stronach stołu mają wystarczająco dużo miejsca na zastawę stołową.

 

Należy pamiętać, że większe krzesła do jadalni, w tym modele z podłokietnikami, będą wymagały więcej miejsca na osobę. Jeśli masz już zestaw krzeseł do jadalni lub myślisz o nowych, zmierz ich szerokość, aby wiedzieć, ile zajmują miejsca, a tym samym ile osób możesz usadzić.

 

Nie zapominajmy, że goście będą wstawać i poruszać się w trakcie posiłku, więc musisz upewnić się czy każdy ma wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie wstać i odsunąć krzesło od stołu. Zgodnie z ogólną zasadą, potrzebujesz co najmniej 90 cm między krawędzią stołu a ścianą – 100 cm do 120 cm jest jeszcze lepsze, aby nikt nie czuł się uwięziony ;).

 

Aby wybrać możliwie największy stół jadalny, który swobodnie zmieści się w Twojej przestrzeni i umożliwi przemieszczanie się Twoim gościom i domownikom, zmierz długość i szerokość obszaru, który możesz na niego przeznaczyć, a następnie odejmij 180 cm od tych dwóch pomiarów, aby uzyskać maksymalną długość i szerokość twojego stołu. Porównaj to z poniższymi wymiarami, które pozwalają również zobaczyć, ile osób może wygodnie usiąść przy każdym stole.

 

Jeśli lubisz organizować zarówno kameralne kolacje, jak i duże przyjęcia, dobrym rozwiązaniem będzie rozkładany stół jadalny, taki jak nasz stół rozkładany Soho czy Lexus, pozwalający na powiększenie lub zmniejszenie stołu w zależności od okazji. Ponownie sprawdź wymiary pomieszczenia, aby wiedzieć, ile wkładek – i jakie ich wymiary – zmieszczą się w Twojej jadalni. Dodatkowe krzesła, gdy nie są potrzebne podczas spożywania posiłków, będą zawsze przydatnymi dodatkami w innych pomieszczeniach, takich jak gabinet czy garderoba.

             

 

No cóż, nie pozostało nic więcej jak zdecydować się na swój wymarzony model.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Polecane produkty

SOHO elegancki stół z litego dębu z metalowymi nogami

SOHO elegancki stół z litego dębu z metalowymi nogami

Stół drewniany Soho to ponadczasowa propozycja dla osób, które cenią proste i eleganckie meble w swoich wnętrzach. Stół urzeka swoją lekkośc...
LEVANTE lity stół dębowy do jadalni

LEVANTE lity stół dębowy do jadalni

Stół jadalniany z dębowym blatem na czterech solidnych metalowych nogach Levante to mebel, który wyróżnia się nie tylko swoim wyglądem, ale ...
BASSERTO elegancki stół ze spiekiem kwarcowym do jadalni

BASSERTO elegancki stół ze spiekiem kwarcowym do jadalni

Stół Basserto to propozycja dla osób, które cenią ponadczasową prostotę i elegancję mebli w swoich wnętrzach. Prosta forma stołu Basserto bę...