+ 48 884 - 867 - 484

Stoły dębowe z piaskowanym blatem

 

Styl rustykalny we wnętrzu wciąż cieszy się dużą popularnością wśród projektantów, jak i ludzi, którzy samodzielnie aranżują swoje wnętrza. Kojarzy się on przede wszystkim z naturą i przytulną atmosferą. Tworzące go elementy muszą być unikatowe, naturalne, a zarazem niosące za sobą jakąś historię. Aby nasze wnętrze nabrało rustykalnego wyrazu, warto wybierać meble z drewna, wikliny czy rattanu. Niepowtarzalność i rustykalny charakter mebli drewnianych możemy uzyskać dzięki piaskowaniu (inaczej zwaną strukturyzacją) mebli.  Proces ten ma na celu uwypuklenie słojów i struktury drewna. Taka obróbka drewna sprawia, że nadajemy w bardzo szybki sposób drewnu lat, postarzamy go i sprawiamy, że drewno wygląda na stare i rustykalne.

blat dębowy piaskowany

 

Jak powstają piaskowane blaty?

Do piaskowania drewnianych blatów wykorzystywany jest strumień sprężonego powietrza, który zawiera piasek. Strumień kierowany jest na powierzchnię drewna za pomocą specjalistycznej maszyny do piaskowania. Piaskowanie porównywalne jest ze szlifowaniem drewna tradycyjnymi metodami, ale jego zaletą jest to, że pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Po przeprowadzeniu piaskowania drewno sprawia wrażenie intensywnie użytkowanego przez lata oraz zyskuje specyficzny rustykalny wygląd struktury przestrzennej. Powierzchnia mebli piaskowanych należy do powierzchni przestrzennych, jednak możemy być spokojni co do jej trwałości, ponieważ proces piaskowania sprawia, że miękkie i mało odporne przyrosty wiosenne zostały usunięte i pozostały jedynie twarde i odporne na uszkodzenia struktury.

 

Przykładowe realizacje blatów dębowych piaskowanych

 

Efekt piaskowania blatów dębowych 

Piaskowanie blatu nadaje mu szlachetny „postarzany” wygląd, rzeźbiąc w nim strukturę wzdłuż słojów i bardzo pogłębiając strukturę drewna. Tak przygotowane blaty są następnie zabezpieczone olejowoskiem OSMO lub lakierem, które uwydatniają bogate usłojenie drewna oraz nadają mu charakter mebli rustykalnych. 

Sęki oraz pęknięcia nie są wypełniane czarną żywicą tak jak w przypadku standardowych blatów. Jest to celowy zabieg, który ma na celu imitowanie starego drewna. 

Blat dębowy strukturalny

 

Meble piaskowane we wnętrzach 

Meble poddane piaskowaniu nabierają oryginalnego charakteru, tworząc wspaniałe aranżacje przestrzeni. Będą idealnie prezentować się w kompozycji ze stylem retro czy stylem rustykalnym. Doskonale pasują do drewnianych chat, domków letniskowych, ale nie tylko, świetnie odnajdą się również w stylowych mieszkaniach czy nowoczesnych przestrzeniach – jednym słowem meble piaskowane pasują do każdego wnętrza.

Do mebli strukturyzowanych pasować będą metalowe, stylizowane na stare uchwyty, skoble metalowe, które zastosowaliśmy w naszej kolekcji Salvador.

Salvador kolekcja meble drewniane z piaskowanym blatem